Cewice

Gmina Cewice leży w województwie pomorskim, w południowej części powiatu lęborskiego, 80 km od Gdyni, 100 km od Gdańska i 55 km od Słupska. To malowniczy zakątek Pomorza Środkowego, otoczony Morzem Bałtyckim i Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym. Przez obszar gminy przepływają 4 rzeki, jest tu też 18 jezior, w tym 5 o powierzchni przekraczającej 10 ha. Unikatowe jest jezioro Święte - jedno ze 160 lobeliowych w Polsce. Bogactwem gminy są lasy, które zajmują 61% jej powierzchni. Swój raj znajdą tu myśliwi i wędkarze. Aktywni turyści mogą korzystać z licznych szlaków pieszych, kajakowych i rowerowych, a także z Trasy Konnej w Błękitnej Krainie.

W 2011 roku gmina liczyła 7501 mieszkańców. Ponad 30% powierzchni zajmują gospodarstwa rolne, których jest tu 515.

Choczewo

Gmina Choczewo leży na Pobrzeżu Kaszubskim, w powiecie wejherowskim. Liczy sobie ok. 19000 ha powierzchni, a w jej skład wchodzi 31 wsi. Gminę zamieszkuje blisko 6000 osób.

Dumą gminy jest siedemnastokilometrowa linia brzegowa, która zapewnia wspaniałe plaże - w tym w Słajszewie, Lubiatowie i Sasinie. Magnesem dla przyjezdnych są też zasobne w ryby i bardzo malownicze jeziora: Choczewskie oraz Kopalińskie. W Stilo można podziwiać jedną z najpiękniejszych latarni morskich w Polsce, usytuowaną na wysokim wzniesieniu, zalesionym kosodrzewiną.

Gmina oferuje jednak nie tylko przyrodnicze atrakcje. Co krok napotkać tu można przepiękne dwory i pałace z rozległymi założeniami parkowymi. W wielu z nich funkcjonują dzisiaj luksusowe hotele i pensjonaty, a w niektórych stacje naukowe i badawcze. Miłośnicy historii i starych budowli mogą również podziwiać trzy wiekowe, zabytkowe kościoły.

Gdynia

Gdynia to miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone w województwie pomorskim, nad Morzem Bałtyckim. Wchodzi w skład Trójmiasta (wraz z Gdańskiem i Sopotem). Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Jego powierzchnia to 135 kmkw., a liczba mieszkańców sięga 250 tys. Gdynia jest portem morskim, a wkrótce będzie także lotniczym. W Gdyni - Żeglarskiej Stolicy Polski - do dyspozycji posiadaczy jachtów i łodzi jest nowoczesna marina, która każdego lata gości uczestników regat o randze europejskiej. W mieście działają liczne kluby sportowe, wielokrotnie sięgające po mistrzostwo Polski i nowoczesne obiekty, które mają do swojej dyspozycji. Wśród nich - Narodowy Stadion Rugby, Stadion Miejski, Hala Sportowo- Widowiskowa „Gdynia”.

Gdynia to miasto festiwali: Polskich Filmów Fabularnych, Teatrów Muzycznych oraz Heineken Open’er. Do walorach przyrodniczych i turystycznych Miasta z pewnością można zaliczyć otaczające je wzgórza, ze słynnym na całą Polskę klifem, bulwar nadmorski i Skwer Kościuszki. Gdynia to także muzea, które można zwiedzać w młodej wciąż Gdyni i zabytkowe statki, na pokłady których można wchodzić. Przede wszystkim jednak Gdynia to miasto z morza i marzeń. Z marzeń ludzi, którzy położoną nad morzem małą wioskę rybacką postanowili przemienić w port liczący się nie tylko na Bałtyku.

Gmina Puck

Gmina Puck obejmuje 27 urokliwych sołectw. To piękne kaszubskie wsie, obfitujące w atrakacje turystyczne, bliskie morza, a zarazem cieszące się nieco łagodniejszym klimatem niż na samym wybrzeżu. Nic dziwnego, że nigdy nie brakuje w nich gości - ani tych, którzy chcieliby tu spędzić sielskie, wiejskie wakacje, ani tych, którzy chcą na wakacjach być cały rok i osiedlają się w tej gminie, nadal dojeżdżając do pracy w pobliskim Trójmieście. W gminie zarejestrowanych jest ponad 1200 przedsiębiorców. Wielu z nich inwestuje w turystykę, bo okolica ma wiele do zaproponowania. Miłośnicy zamków i pałaców znajdą tu aż trzy imponujące pałace (Rzucewo, Sławutówko, Rekowo), a w każdym z nich luksusowy hotel. Pielgrzymi od lat nawiedzają cudowną gotycką figurę Matki Boskiej Swarzewskiej, a od niedawna mają do dyspozycji wygodny dom pielgrzyma. Grotołazi znajdą swój raj w Mechowie, gdzie można zwiedzać jaskinie. Goście z zacięciem historycznym zainteresują się stanowiskiem archeologicznym w Rzucewie, gdzie odkrywane są między innymi łodzie dłubanki w neolitycznej osadzie łowców fok oraz kurhanami w Mieroszynie.

Gmina Wejherowo

Gmina Wejherowo powstała w czerwcu 1934 r. z połączenia wójtostw w Bolszewie, Gniewowie, Łężycach, Wejherowie - Zamku oraz kilku samodzielnych obszarów dworskich. Obecnie terytorium tej samodzielnej jednostki samorządowej stanowią otaczające miasto Wejherowo tereny wiejskie. W szesnastu sołectwach gminy zamieszkuje około 22 tys. mieszkańców. W gminie Wejherowo działa ponad 1000 podmiotów gospodarczych. Najstarszym i jednym z największych zakładów jest KLOSE - Gościcińska Fabryka Mebli, która w 1999 r. obchodziła 100-lecie istnienia.

Do Gminy należą takie miejsca wojennej martyrologii jak Las Piaśnicki, Biała a od stycznia 2012 r. także cmentarz żołnierzy polskich i radzieckich w Łężycach.

Ważnymi znakami identyfikacyjnymi Gminy są zabytki. Do cennych obiektów architektonicznych należy wzniesiony w 1911 r. kościół w Górze. Zachował się w nim wczesnobarokowy ołtarz z 1665 r. oraz oryginalne obrazy "Święta Trójca" i "Pokłon Trzech Króli". Wieś należy do najstarszych siedzib życia religijnego na Pomorzu - parafia powstała tam już w 1138 r. Z kolei w kościele w Bolszewie znajduje się spiżowy dzwon, który został wykonany w 1665 r. w warsztacie gdańskiego ludwisarza Daniela Tyma. Z terenu Gminy Wejherowo wywodzi się kilka znaczących postaci kaszubskiego życia kulturalnego. W Łężycach w połowie XIX w. przyszli na świat zasłużeni księża i naukowcy, bracia Juliusz i Gustaw Pobłoccy. Łężyce są też gniazdem rodowym zasłużonej rodziny Roszczynialskich; Edmunda, proboszcza parafii Świętej Trójcy w Wejherowie, animatora życia kulturalnego i oświatowego, Hipolita, działacza niepodległościowego w okresie zaboru pruskiego, a w okresie międzywojennym wójta Rumi - Zagórze. Niewielki przysiółek Cierznia jest miejscem urodzenia ks. dr Leona Heykego, kaszubskiego poety i dramaturga z kręgu młodokaszubów, autora liryk "Piesnie Północy", "Kaszebsczie spiewe" oraz romantycznego poematu "Dobrogost i Miłosława".

GNIEWINO

Gmina Gniewino leży w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. Gminę zamieszkuje ponad 7 000 osób. Położona nad jeziorami: Żarnowieckim, Salińskim, Dąbrze, Czarnym oraz Choczewskim , w bliskiej odległości od morza, pełna jest lasów i bogatych krajobrazów.
Na terenie Gminy od 2012 roku działa lądowisko dla śmigłowców. Sporą atrakcją Gminy jest Wieża Widokowa, będąca częścią Kompleksu Turystyczno-Rekreacyjnego „Kaszubskie oko”, z której wierzchołka można zobaczyć plaże Bałtyku. Imponująca jest także baza sportowa, która spełniła oczekiwania organizatorów podczas piłkarskiego Euro 2012. To właśnie dzięki tej imprezie Gniewino zaistniało na szerszą skalę w świadomości Polaków, ale także i Hiszpanów, gościło ono Mistrzów Świata i triumfatorów imprezy – reprezentację Hiszpanii.

Hel

Najbardziej morskie miasto Polski - usytuowane na cyplu Półwyspu Helskiego i z trzech stron otoczone wodami Bałtyku - każdego roku przyciąga tysiące turystów swoimi walorami rekreacyjno-wypoczynkowymi. Hel jest najstarszym miastem w powiecie puckim, bowiem już ok. 1260 r. uzyskał prawa miejskie nadane przez księcia gdańskiego Świętopełka. Hel bardzo szybko stał się popularnym kurortem wypoczynkowym. Unikalne walory klimatyczne, przyrodnicze i krajobrazowe przyciągały letników z całej Polski, szukających wypoczynku i rekreacji. Wyjątkowe położenie w centralnym rejonie Zatoki Gdańskiej uczyniło z Helu również idealny ośrodek badawczy. W 1923 r. z inicjatywy Uniwersytetu Poznańskiego powstało Morskie Laboratorium Rybackie, pierwsza polska naukowa placówka badań biologii morza. Dała ona początek dzisiejszej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, słynącej z jedynego w naszym kraju fokarium. W okresie międzywojennym wzrosło również strategiczne znaczenie Helu, który wybrany został na bazę morską floty wojennej, z rozbudowanym systemem stanowisk obrony artyleryjskiej.

Obecnie do największych atrakcji turystycznych Helu należą m.in. Kościół poewangelicki pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła, Muzeum Rybołówstwa, Stacja Morska, przepiękna plaża, Latarnia Morska, Port Marynarki Wojennej.

Jastarnia

Gmina Jastarnia leży na Półwyspie Helskim i oprócz miasta, któremu zawdzięcza swą nazwę obejmuje także powstałe w okresie międzywojennym kąpielisko Jurata oraz dawną wieś rybacką Kuźnice. Tu tradycja spotyka się z nowoczesnością. W fantastycznej bazie turystycznej, na którą składają się między innymi superluksusowe hotele spa na światowym poziomie oraz bogata baza sportowa, obejmująca baseny, korty, przystanie, boiska, a nawet krytą halę sportową - na gości czekają szanujący historię mieszkańcy, którzy kultywują kaszubski język, tradycje i zwyczaje. Historia to również muzea, a w Juracie jest co zwiedzać - rybackie muzeum oraz doskonale zachowane fortyfikacje z czasów II wojny światowej. W Jastarni nie brakuje niczego - jest nawet kino. Jastarnia to również miejski port i przystań, urokliwy teren spacerów, miejsce pracy rybaków i baza żeglarska. Gmina od lat zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach, doceniana za poziom inwestycji gminnych i rozwoju infrastruktury.

KARSIN

Gmina Karsin położona w południowej części województwa pomorskiego na pograniczu Kaszub i Borów Tucholskich . Zamieszkała jest przez ponad 6000 mieszkańców na powierzchni 169,20 km² obejmuje 11 sołectw. Piękne i dziewicze tereny to obszary objęte ochroną prawną: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Natura 2000, Rezerwat Biosfery „Bory Tucholskie”. 8 % stanowią rzeki ,jeziora i kanały . Południową część granicy wyznacza rzeka Niechwaszcz. Z kolei rzeka Wda wraz z jej kanałem jest doskonałym miejscem do spływów kajakowych. Wśród 18 jezior na terenie gminy największe stanowią Wdzydze . Ponad połowę powierzchni (50,5%) stanowią lasy i spełniają funkcje gospodarcze, krajobrazowe i ochronne. Podstawowe kierunki rozwojowe to przemysł drzewny, turystyka i agroturyzm. Obok wielu ośrodków wypoczynkowych w miejscowości Borsk znajduje się lotnisko po dawnej jednostce wojskowej. Potencjał turystyczny stanowią również szlaki piesze i rowerowe w tym przyrodnicze. Produktem turystycznym obszaru jest miejscowość Wiele wraz z Kalwarią Wielewską (zbudowana w latach 1915-1927) oraz infrastrukturą turystyczną i kąpieliskiem nad Jeziorem Wielewskim.
Bogata oferta kulturalna pozwala na dobre spędzenie wolnego czasu. Jest to organizowany co roku w ostatnim tygodniu lipca Międzynarodowy Festiwal Folkloru czyli Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata , w połowie sierpnia z wieloletnią tradycją Turniej Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia, Festiwal Reggae ,,Letnie Falowanie” święto muzyki reggae , a także okolicznościowe imprezy , festyny i koncerty.


Kosakowo

Gmina Kosakowo jest malowniczo położona nad wodami Zatoki Puckiej i Gdańskiej. Wody obu zatok rozdziela piaszczysty, usypany przez prądy morskie Cypel Rewski, zwany po kaszubsku Szpërkiem. U nasady cypla znajduje się, powstała w 2004 r., Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza oraz Krzyż Morski z ramionami w kształcie kotwic.

Gmina posiada piękną, unikalną przyrodę. Na terenie gminy znajdują się: Rezerwat Przyrody Beka, Klif Mechliński, Czapliniec w Mostach, Rezerwat Przyrody Mechlińskie Łąki, gdzie znaleźć można największe w Europie siedlisko mikołajka nadmorskiego oraz czapli siwej. Jest to też wymarzone miejsce dla spragnionych kąpieli morskich i słonecznych. Rewa posiada wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych. Na jej terenie działają szkółki oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest bogata oferta imprez i wydarzeń. Są to m.in.: Festiwal Piosenki Dziecięcej, Puchar Polski w Kitesurfingu, Uroczystość Wmurowania Tablic w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza, Miss Polski Ziemi Kaszubskiej, Dni Gminy Kosakowo, Festyn Kaszubski, Festiwal Piosenki Żołnierskiej.

Przez cały rok można korzystać z dobroczynnego wpływu klimatu i wypoczywać w otoczeniu czystych plaż, wspaniałych krajobrazów, unikalnych form ukształtowania terenu i bogactwa przyrody.

Krokowa

Gmina Krokowa położona jest na południowym wybrzeżu Bałtyku, w powiecie puckim. Zajmuje powierzchnię 211,89 km2. Jest to gmina rolniczo-turystyczna; użytki rolne zajmują 53,7% jej powierzchni. Turystyczne znaczenie mają przede wszystkim miejscowości nadmorskie - Dębki, Karwieńskie Błota i Białogóra oraz Lubkowo, położona nad jeziorem Żarnowieckim. W ostatnich latach gmina zwiększa nakłady na turystykę - na jeziorze wybudowano trzy przystanie jachtowe, a stare tory kolejowe ze Swarzewa do Krokowej zastąpiono atrakcyjną ścieżką rowerową. Na terenie gminy znajduje się 10 rezerwatów przyrody, 2 obszary chronionego krajobrazu, 57 pomników przyrody oraz 4 tereny Natura 2000. Lasy zajmują ok 32% powierzchni. Na terenie dawnej wsi Kartoszyno działa Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - Teren Żarnowiec.

Lębork

Miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa słupskiego. Położone nad rzeką Łebą i jej dopływem Okalicą na północnym krańcu kompleksu leśnego Puszczy Kaszubskiej w bliskim sąsiedztwie Jeziora Lubowidzkiego na wschodzie. Oddalone o ok. 80 km na zachód od Gdańska. Lębork leży ok. 30 km od Morza Bałtyckiego w pradolinie Łeby-Redy. Prawa miejskie otrzymał 6 stycznia 1341. We wczesnym średniowieczu ta słowiańska osada nosiła nazwę Lewino i należała do książąt Pomorza Gdańskiego. Lębork początkowo należał do Rzeczypospolitej, lecz jego położenie sprawiało, że przechodził niekiedy we władanie Prusaków i Niemców, jako Lauenburg. Ostatecznie, po II wojnie światowej stał się miastem polskim.

Łęczyce

Gmina Łęczyce jest największą gminą w powiecie wejherowskim. Usytuowana jest w pradolinie rzek Łeby i Redy, których wody płyną w przeciwnych kierunkach przez tereny leśne i rolnicze, tworząc niezwykle malownicze krajobrazy. W osiemnastu sołectwach zamieszkuje 11766 osób, spośród których znaczna część to Kaszubi. Funkcjonuje tu około 600 podmiotów gospodarczych. Gmina ma dobra ofertę dla spragnionych ciszy i spokoju. Jest gdzie zbierać grzyby, jagody, wędkować i spacerować po lasach. Władze samorządowej stwarzają również przyjazny klimat do inwestowania. Wreszcie, jest to wspaniałe miejsce do osiedlenia się - piękne, spokojne i bezpieczne.

Łeba

Łeba to niewielkie miasto i gmina (miejska; prawa miejskie od 1357) w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, nad rzekami Łebą i Chełstem. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa słupskiego. Według danych z 31 grudnia 2007, miasto miało 3933 mieszkańców. Obecnie Łeba jest jedną z większych i najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Łeba posiada wspaniały mikroklimat: szerokie plaże, bliskość Słowińskiego Parku Narodowego gdzie można obejrzeć słynne ruchome wydmy. Łeba jest także idealnym miejscem do uprawiania sportów, szczególnie windsurfingu i jazdy konnej. Piękne okolice oraz szlaki rowerowe i piesze sprzyjają organizowaniu wycieczek i spacerów. Do największych atrakcji turystycznych Łeby należy zaliczyć m.in. barokowy kościół z 1683 roku z wieżą szachulcową z XVIII w., pozostałości murów gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV w., „Ścieżka czasu” zwana Aleją Prezydentów RP, wydmy ruchome w Słowińskim Parku Narodowym, zabytki kultury Słowińców.

Liniewo

Gmina Liniewo położona jest w centralnej części Województwa Pomorskiego, w odległości 45 km od aglomeracji trójmiejskiej. Gmina dysponuje dużą powierzchnią atrakcyjnych terenów pod przemysł, usługi, a w szczególności rekreację i turystykę. Gmina Liniewo posiada dogodny dostęp do wszystkich dróg krajowych, a dojazd z Trójmiasta zajmuje ok. 40 minut. Przez Liniewo przechodzi główna trasa łącząca „Stolicę Kaszub” – Kościerzynę z drugim bardzo ważnym ośrodkiem w regionie – miastem Tczew. Gmina urzeka niezwykłym bogactwem krajobrazu, przez co jest doskonałym miejscem do odpoczynku i relaksu. Na terenie Gminy położone jest Dolina Środkowej Wietcisy, która ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze została wpisana na europejską listę Obszarów Natura 2000, natomiast nad Jeziorem Dużym rozciąga się przepiękny Rezerwat przyrody Orle, z lasem grądowym z ponad dwustuletnimi dębami. Wśród walorów turystycznych gminy należy wymienić przede wszystkim znajdujące się w miejscowości Garczyn zabytkowy kościółek z XVI w. z pięknym ołtarzem i figurką Matki Boskiej Garczyńskiej z XIV w., a także wzniesienie zwane Księżą Górą, kryjące w sobie średniowieczne grodzisko. Archeolodzy datują osadnictwo w tym rejonie na 1400 – 1100 r. p.n.e. Ślady osadnictwa w grodzisku kryją do tej pory wiele tajemnic. Co roku odbywają się w tym miejscu liczne festyny i walki rycerskie. W Garczynie osiem lat temu założono pierwszą w Polsce farmę strusi afrykańskich, która co roku przyciąga setki turystów, dla których przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek.

Luzino

Gmina Luzino położona jest w północnej części województwa pomorskiego, zajmuje powierzchnię 112 km2, co stanowi około 0,6% powierzchni województwa pomorskiego i liczy 14.157 mieszkańców. Wchodzi w skład powiatu wejherowskiego. Miejscowość Luzino jest największą wsią w województwie pomorskim (o charakterze małomiasteczkowym) oraz znajduje się w czołówce wsi pod względem ludności w Polsce. Zamieszkuje ją 7148 mieszkańców. Przez gminę przebiega droga krajowa nr 6, ponadto mieści się tutaj stacja kolejowa SKM Gdańsk – Stargard Szczeciński. Na terenie Gminy Luzino występują duże kompleksy leśne oraz specyficzny mikroklimat. Gmina posiada szereg atrakcji turystycznych min. zabytkową zabudowę ul. Kościelnej, barokową kapliczkę, kościół św. Wawrzyńca, były kościół protestancki na wzgórzu „Kukówka”, w którym obecnie mieści się biblioteka, park dendrologiczny „Arboretum”. Na terenie gminy znajduje się także nowoczesna Hala Widowiskowo – Sportowa, która posiada bogatą ofertę sportową i artystyczną dla różnych grup wiekowych. W Gminie Luzino tradycja przeplata się ze współczesnością. Co roku organizowane są tutaj liczne wydarzenia plenerowe, nawiązujące do dawnych obrzędów kaszubskich: dożynki, sobótki oraz pomorski festiwal piosenki kaszubskiej i letnie koncerty. Gromadzą one zawsze liczną widownię. Najbardziej widowiskowy jest przejazd korowodu dożynkowego ulicami Luzina, połączony z biciem rekordu świata, odbywający się zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia.

Powiat Lęborski

Powiat lęborski położony jest w północno-zachodniej części województwa pomorskiego. W jego skład wchodzą dwa miasta: Lębork i Łeba oraz trzy gminy wiejskie: Cewice, Nowa Wieś lęborska i Wicko. Położenie geograficzne sprawia, że jest to jeden z najbardziej malowniczych regionów Pomorza. Dzikie, niezmienione gospodarką człowieka zakątki i niespotykane formy krajobrazu dodają temu miejscu uroku. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Słowiński Park Narodowy, uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Amatorzy turystyki aktywnej znajdą tu aż nadto atrakacji, a powiat ma jeszcze do zaoferowania liczne imprezy kulturalne i sportowe, jak np. Lęborskie Dni Kultury, Jarmark Odpustowy Świętego Jakuba, Ogólnopolski Konkurs Literacki im. M. Stryjewskiego czy Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Windsurfingu.

PRZYWIDZ

Gmina Przywidz położona jest 30 km od Gdańska. Czyste lasy, z przewagą drzew liściastych, rosnące na polodowcowych, urozmaiconych obszarach i położone pośród nich sześć jezior rynnowych, są doskonałym miejscem do organizowania wycieczek krajoznawczych. Przywidz już w okresie międzywojennym był znaną miejscowością turystyczno-wypoczynkową dla mieszkańców Gdańska i był nazywany Powietrznym kurortem. Jest tu zlokalizowanych pięć ośrodków wypoczynkowych o charakterze sezonowym, w których warto spędzić wolny czas przebywając wśród czystego środowiska naturalnego. Ponadto na terenie Przywidza znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, które oferują między innymi ekoturystykę, obozy przetrwania, turystykę szkolną i młodzieżową, jazdę konną. W okresie sezonu letniego w Przywidzu odbywają się m.in. festyn plażowy, dożynki gminne, plenery malarskie i rajd rowerowy.

Puck

Miasto Puck leży na Kaszubach Północnych i pełni funkcję centrum regionu. Atrakcyjne położenie na skraju klifu Kępy Puckiej, spokojny czysty i ciepły akwen Zatoki Puckiej z bezpiecznymi głębokościami, walory klimatyczne, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych to obiektywne zalety Pucka. Miasto rozwija się i pięknieje. Puck to centrum nowoczesnej infrastruktury sportowej. Port jachtowy zapewnia doskonałe warunki do żeglowania. Wietrzność terenu gwarantuje powodzenie wśród żeglarzy, windsurfingowców i kitesurfingowców. Doskonalą się tu olimpijczycy oraz międzynarodowa elita żeglarska. W Pucku jest też co zwiedzać. Warto zwrócić uwagę również na Belonadę czyli międzynarodowe zawody w poławianiu belony oraz Morską Pielgrzymkę Łodziową Rybaków na Odpust św. Piotra i Pawła, które odbywają się dorocznie.

Reda

Ciche i spokojne miasteczko Reda położone jest w malowniczej pradolinie rzeki Łeby i Redy, w pobliżu Gdyni i Gdańska. Trójmiejski zgiełk tu nie dociera, jest za to spokój, przyroda i góry. Może niewysokie, ale bardzo malownicze. Widać z nich całe miasto i jego otoczenie. Do redy łatwo dojechać. Przez miasto przebiega droga krajowa, szeroka arteria połączona z trójmiejską obwodnicą. Co kilka minut kursują także podmiejskie pociągi oraz szynobus na Hel. Reda przyjazna jest sportowcom. Czekają tu świetnie przygotowane bieżnie, boiska, korty tenisowe, sauna i siłownia oraz nowa hala sportowa. Jest gdzie przenocować w dobrych warunkach, choćby i całą drużyną. To dobre miejsce do zamieszkania. Wszędzie blisko, a już zacisznie. Nad rzeką powstał urokliwy Rodzinny Park Miejski oraz plaża, z piaskiem przywiezionym znad morza. Turystów nęci szlak kajakowy. W Redzie mieszka ponad 20000 ludzi.

Rumia

Rumia to miasto o niezwykłych walorach krajobrazowych. Przez miasto wije się urokliwie rzeka Zagórska Struga, a strome wzgórza porośnięte lasami sprawiają wrażenie, że to miejscowość podgórska. Nad miastem wznosi się Góra Markowca, z której rozciąga się wspaniała panorama okolicy. Rumia to również liczne atrakcje turystyczne, w tym zabytki, jak ruiny gotyckiego kościółka św. Stanisława czy Biały Dworek. Niewątpliwą perełką jest kaktusiarnia państwa Hinzów, uchodząca za jedną z największych w Europie. Korzystna lokalizacja miasta przy ważnej trasie krajowej nr 6 i bardzo dobra komunikacja regionalna sprawiają, że Rumia stanowi idealną baz wypadową do Trójmiasta, na Hel i tereny Kaszub Północnych. Jest także miastem otwartym dla inwestorów i przedsiębiorców. Posiada tytuł "Złota Lokalizacja Biznesu"; zarejestrowanych jest tutaj ponad 4000 podmiotów gospodarczych.

Szemud

Gmina Szemud położona jest w centralnej części województwa pomorskiego, w powiecie wejherowskim. Zajmuje powierzchnię 175,86 km2, składa się z 22 sołectw. Zamieszkuje ją ok. 15000 osób. Obszar gminy przylega bezpośrednio do Trójmiasta, granicząc od wschodu z Gdynią. Gmina leży w obszarach źródliskowych sześciu rzek odwadniających teren do różnych dorzeczy. Oprócz dużych jezior wielu tu drobnych zbiorników wodnych, charakterystyczne są również kompleksy bagien i mokradeł. Lasów zachowało się niewiele, głównie mieszanych i liściastych. Spotkać w nich można sarny, dziki i jelenie, a nieco rzadziej daniela lub łosia. Pospolite są lisy, zające i borsuki. Brak tu wielkiego przemysłu, co sprzyja turystyce i rekreacji. Gmina ma głownie charakter rolniczy, z rozwijającym się sektorem produkcyjno - usługowym. Liczne miejscowości tracą wiejski charakter, a zasiedlane są przez ludność miejską z Trójmiasta. Wskaźnik bezrobocia od lat należy do najniższych w województwie. Gmina ma doskonale rozwinięta i utrzymaną bazę oświatową, kulturalną i sportową.

Wejherowo

Miasto pełne niespodzianek, tradycji oraz ciekawych miejsc i ludzi. Położone w samym sercu Kaszub, stanowi element Małego Trójmiasta Kaszubskiego, jest również częścią aglomeracji gdańskiej. Źródła podają, że osada Wejherowska Wola, która dała początek miastu została utworzona decyzją Jakuba Wejhera 28 maja 1643 roku. Największą atrakacją Wejherowa jest niewątpliwie Kalwaria Wejherowska, składająca się z 26 barokowych, rokokowych i neogotyckich kapliczek fundacji rodu Wejherów. Wejherowo stawia na rozwój. W ciągu kilku lat włodarze miasta zdobyli finansowanie z Unii Europejskiej na aż 9 projektów, których wartość przekroczyła 80 mln zł. Niektóre inwestycje są już zakończone, inne nadal są realizowane.

Władysławowo

Gmina administracyjnie obejmuje 8 miejscowości: Karwię, Ostrowo, Tupadły, Jastrzębią Górę, Rozewie, Chłapowo, Władysławowo i Chałupy. Ciekawe miejsca, malownicze krajobrazy, 28 km piaszczystych plaż, przepięknie urozmaicona linia brzegowa, czyste powietrze nasycone zapachem nadmorskich sosen - to tylko kilka powodów, dla których warto tę gminę odwiedzić. Liczne wydarzenia kulturalne, bogata oferta aktywnego spędzania czasu wolnego oraz nadzwyczajna serdeczność i gościnność mieszkańców sprawiają, że pobyty tutaj są niezapomniane. Największymi atrakcjami Władysławowa są Dom Rybaka z wieżą widokową i Muzeum Motyli, port rybacki z Izbą Pamięci Portu, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Cetniewo czy Ocean Park. Do atrakcji gminy zaliczyć trzeba najwyższy na Wybrzeżu klif, Lisi Jar, latarnię morską w Rozewiu oraz wpływającą do morza rzekę Czarna Wda.